Zespół Szkół w Czemiernikach realizuje projekt:
„Zagraniczna mobilność uczniów szansą rozwoju kompetencji kluczowych”
Grupa docelowa : uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej
Czas trwania projektu: 01.07.2023- 31.01.2024
Opis działania: W ramach międzynarodowego projektu nasi uczniowie wezmą udział w zajęciach edukacyjnych wspólnie z greckimi rówieśnikami. Projekt ma na celu zapewnienie uczestnikom możliwości zaangażowania i uczenia się, zwiększanie świadomości młodzieży w zakresie wspólnych europejskich wartości i praw podstawowych oraz przyczynianie się do procesu integracji europejskiej, a także rozwijanie kompetencji cyfrowych młodzieży i jej umiejętności korzystania z mediów.
Dofinansowanie projektu: 195.733,98 PLN
środki europejskie: 161.519,68 PLN
środki budżetu krajowego: 34.214,30 PLN
Początek roku szkolnego dla grupy uczniów z Zespołu Szkół w Czemiernikach był wyjątkowy. Dwa tygodnie (od 25 września do 6 października) spędzili w Grecji, pod opieką nauczycieli: p. T Kaznadziej, p. E. Sokół, p. A. Pogorzelskiej-Zdunek, p. T. Sobieszka. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi „Zagraniczna mobilność uczniów szansą rozwoju kompetencji kluczowych”, dofinansowanemu przez Unię Europejską. W mobilności wzięli udział uczniowie klas 6-8, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji.
Jednym z głównych celów było podniesienie kompetencji językowych. Pobyt za granicą stwarzał wiele okazji do doskonalenia umiejętności mówienia po angielsku. Uczestnictwo w zajęciach wspólnie z uczniami greckimi i rozmowy z nimi podczas przerw, robienie zakupów, komunikowanie się z obsługą hotelu, wykonanie zadań projektowych – to wszystko wymagało od uczniów posługiwania się angielskim w sposób komunikatywny.
Kolejne kompetencje, które uczniowie doskonalili, to były kompetencje cyfrowe. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz pod okiem instruktora składali proste modele robotów, dla których tworzyli algorytmy, które sprawiły, że modele ruszały się, wydawały dźwięki, reagowały na ruch. Ponadto powstało wiele prezentacji, wideo- i fotorelacji.
Nie zabrakło też rozrywki, takiej jak lekcja tańca greckiego, wizyta na targu miejskim, wyjście na plażę, karaoke, wycieczki na Meteory, wyspę Skiathos czy do miasteczka Lithohoro, położonego u podnóży Olimpu.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież lepiej poznała tradycje, obyczaje, kulturę i kuchnię Grecji. Praca nad różnymi zadaniami, wycieczki czy gry miejskie sprawiły, że uczniowie integrowali się nie tylko między klasami, ale także między szkołami. Po takim wyjeździe wniosek nasuwa się sam: trudno jest przecenić możliwości, jakie stwarza członkostwo w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że wyjazd zachęci uczniów do dalszych podróży i wzbogacenia swojej wiedzy o Europie i o świecie.