Grafika przedstawia murawę boiska nocą

Główna zawartość

KGW w Bełczącu

W 2023 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Bełczącu postanowiło spróbować swoich sił w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji tego festiwalu był niedzielny obiad oraz tradycje z nim związane. Koło z Bełcząca startowało w trzech kategoriach, ale to w konkursie artystycznym zdobyło III miejsce w półfinale wojewódzkim w Zamościu.

Pomysłodawcą projektu był radny gminy Czemierniki Eugeniusz Latek. Razem z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bełczącu zaprezentowali tradycyjne pozyskanie śmietany i wyrób masła. Urządzenie do pozyskiwania śmietany tzw. centryfuga to rodzinna pamiątka Eugeniusza Latka, przekazywana z pokolenia na pokolenie w jego rodzinie.
Centryfuga uruchamiana jest za pomocą siły ludzkich rąk korbą. Mleko wlewane jest do misy, następnie leciało ono dalej do obzownika i spływało do „bączka”, który poprzez obracanie się i działanie siły odśrodkowej powodował, że gęstsza śmietana oddziela się od mleka. Następnie z tak pozyskanej śmietany wyrabiane było masło.
Wśród kół biorących udział w konkursie Koło Gospodyń Wiejskich w Bełczącu wyróżniło się pomysłowością spośród innych kół, szczególnie w tym temacie.
W półfinale wojewódzkim Koło z Bełcząca zajęło III miejsce, co motywuje wszystkich członków Koła do tego, aby próbować swoich sił również w kolejnych edycjach tego konkursu.Wydarzenia

Kalendarz

Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz

Zobacz również