Wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie – komunikat

Powiększ obraz

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 25 marca – 3 kwietnia 2019 r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20-30 dawek na 1 km2. Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Dawkę szczepionki stanowi blister aluminiowo-plastykowy wielkości ok. 3 cm, zawierający szczepionkę zatopioną w przynęcie o intensywnym zapachu.

Zakazuje się dotykania szczepionki!

Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa lub dojdzie do skaleczenia skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ręce lub inne nie zakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem.

Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę.

Termin akcji może ulec zmianie z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Informacje będą na bieżąco aktualizowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie – www.wiw.lublin.pl