BIEG PAMIĘCI – POWSTAŃCOM WARSZAWY 1944

Powiększ obrazZdjęcie medali

W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości 4 sierpnia 2018r. na boisku szkolnym zorganizowany został przez animatora sportu „Bieg Pamięci” ku czci Powstańców Warszawy 1944. Prowadząca nawiązała do ważnych wydarzeń z historii naszego narodu – 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapoznała zebranych z datą 1. VIII.1944 i godziną  W  – 17°° oraz opowiadała o 63 dniach heroicznej walki powstańców i ludności cywilnej, którzy  ginęli a Stolica z każdym dniem obracała się w ruinę. Wspomniała o istniejącym od 2003r. Muzeum Powstania Warszawskiego i żołnierzu powstańcu K. Krahelskiej, która przed wojną podarowała swą twarz Syrence z nad  Wisły, była też autorką pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. W dalszej części  uczczono minutą ciszy Tych, którzy walczyli i oddawali swe życie za wolną Ojczyznę. Prowadząca  odczytała podziękowanie  oraz słowa budujące ducha walki od Członków ŚZŻAK Koło w Czemiernikach do wszystkich, którzy wyrazili swój patriotyzm organizując i uczestnicząc w  „Biegu Pamięci”.

Zawody przeprowadzono w 4 kategoriach wiekowych.

W kategorii dziewczęta rocznik 2004-2007:

  1. Wójtowicz Łucja
  2. Skolimowska Zuzanna
  3. Sokół Magdalena

W kategorii chłopcy rocznik 2008 -2010:

  1. Sokół Jakub
  2. Mirosław Bartosz
  3. Komar Piotr

W kategorii  chłopcy rocznik 2005-2007:

1.Mirosław Adrian

2. Chudek Michał

3.Król Jakub

W kategorii chłopcy rocznik 2001 – 2004:

  1. Cholewa Piotr
  2. Skolimowski Patryk i Abramek Cezary
  3. Cholewa Paweł

Zwycięzcom gratulowano i wręczono wywalczone medale, pamiątkowe dyplomy zaś wszyscy uczestnicy, także najmłodsi, co przeszli trasę biegu i najstarsza uczestniczka p. H. Sokół, otrzymali okolicznościowe dyplomy za udział oraz napoje chłodzące.

Wójt Gminy p. K. Dobrowolska podziękowała wszystkim za upamiętnienie, walkę  w zawodach i właściwą postawę prawego Polaka, organizatorowi za nowatorski pomysł, osobom wspomagającym za pomoc  w prowadzeniu zawodów.

Słowa podziękowania skierowała do ŚZŻAK Koło w Czemiernikach za wspólne sponsorowanie tej ważnej imprezy sportowej, która odbyła się przy dźwiękach pieśni powstańczych śpiewanych wówczas na barykadach walczącej Warszawy. Była to nietypowa ,ale piękna lekcja historii.