Grafika przedstawia murawę boiska nocą

Główna zawartość

Uroczyste odebranie aktu nadania praw miejskich

Czemierniki miastem były w okresie od 1509 r. do 1870 r. W 1509 r. Mikołaj Firlej na mocy przywileju króla Zygmunta I Starego lokował miasto na prawie magdeburskim. W okresie powstania styczniowego toczyły się walki oddziałów dowodzonych przez płk. Adama Zielińskiego z wojskami rosyjskimi. W ramach represji po powstaniu styczniowym Czemierniki utraciły prawa miejskie. Prawa miasta zostały odebrane Czemiernikom za wyjątkowo aktywny udział w działalność powstańczą. Po niemalże 360 latach miasto Czemierniki utraciło prawa miejskie i zostało zdegradowane przez carat do rangi osady.  1 stycznia 2024 r.  Czemierniki po 154 latach odzyskały prawa miejskie.

W dniu 04.01.2024 r. w Lublinie odbyła się konferencja prasowa podczas, której Wojewoda Lubelski Pan Krzysztof Komorski wręczył akty nadania praw miejskich trzem miejscowościom z województwa lubelskiego, w tym naszym Czemiernikom. „Ten proces był poprzedzony konsultacjami społecznymi. Miłe jest to, że to, co się wydarzyło, jest odpowiedzią na wolę społeczną. Ta wola była zdecydowanie po stronie stania się miastem, z jednej strony z powodów wizerunkowych, większego prestiżu, ale z drugiej strony to szersze możliwości pozyskiwania zewnętrznego finansowania, na edukację, infrastrukturę, czy kulturę” – mówił Wojewoda Krzysztof Komorski.

Drodzy mieszkańcy miasta Czemierniki jest nam niezmiernie miło z powodu odzyskania praw miejskich, które umożliwią nam dalszy rozwój naszej gminy, pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy na rozwój naszej infrastruktury. Dziękujemy Panu Wojewodzie Krzysztofowi Komorskiemu za wręczenie aktu.

zgromadzeni
zgromadzeni
przemowa Burmistrza
przemowa Burmistrza
wręczenie aktu
wręczenie aktu


Wydarzenia

Kalendarz

Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz

Zobacz również