Grafika przedstawia murawę boiska nocą

Główna zawartość

PRZYGODA Z NAUKĄ

      Początek roku szkolnego dla grupy uczniów z  Zespołu Szkół w Czemiernikach był wyjątkowy. Dwa tygodnie (od 25 września do 6 października) spędzili w Grecji, pod opieką nauczycieli: p. T Kaznadziej, p. E. Sokół, p. A. Pogorzelskiej-Zdunek, p. T. Sobieszka. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi „Zagraniczna mobilność uczniów szansą rozwoju kompetencji kluczowych”, dofinansowanemu przez Unię Europejską. W mobilności wzięli udział uczniowie klas 6-8, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji.
Jednym z głównych celów było podniesienie kompetencji językowych. Pobyt za granicą stwarzał wiele okazji do doskonalenia umiejętności mówienia po angielsku. Uczestnictwo w zajęciach wspólnie z uczniami greckimi  i rozmowy z nimi podczas przerw, robienie zakupów, komunikowanie się z obsługą hotelu, wykonanie zadań projektowych – to wszystko wymagało od uczniów posługiwania się angielskim w sposób komunikatywny.
Kolejne kompetencje, które uczniowie doskonalili, to były kompetencje cyfrowe. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz  pod okiem instruktora składali  proste modele robotów, dla których tworzyli algorytmy, które sprawiły, że modele ruszały się, wydawały dźwięki, reagowały na ruch. Ponadto powstało wiele prezentacji, wideo- i fotorelacji.
Nie zabrakło też rozrywki, takiej jak lekcja tańca greckiego, wizyta na targu miejskim, wyjście na plażę, karaoke, wycieczki na Meteory, wyspę Skiathos czy do miasteczka Lithohoro, położonego u podnóży Olimpu.
Dzięki udziałowi w projekcie młodzież lepiej poznała tradycje, obyczaje, kulturę i kuchnię Grecji. Praca nad różnymi zadaniami, wycieczki czy gry miejskie sprawiły, że uczniowie integrowali się nie tylko między klasami, ale także między szkołami. Po takim wyjeździe wniosek nasuwa się sam: trudno jest przecenić możliwości, jakie stwarza członkostwo w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że wyjazd zachęci uczniów do dalszych podróży i wzbogacenia swojej wiedzy o Europie i o świecie.

 Wydarzenia

Kalendarz

Pon Wt Śr Czw Pt Sob Ndz

Zobacz również