Anna Arbaczewska Pszczelarzem Roku 2020

Powiększ obraz

Pani Anna Arbaczewska, mieszkanka Czemierniki, została zwycięscą VI Ogólnopolskiego Konkursu PSZCZELARZ ROKU.

Jest to ogólnopolski konkurs, który ma bardzo wysoką rangę. Do ścisłego grona finalistów dochodzą jedynie najlepsi – każdy z nich jest wzorem pszczelarza, produkuje wysokiej jakości miód i może wykazać się dobrą współpracą z rolnikami.

Oprócz tego, że pszczoły Pani Anny produkują naprawdę dobry miód (co wykazały analizy), docenione zostało także zaangażowanie finalistki w promowanie pszczelarstwa, promocja polskich miodów pszczelich, zaangażowanie na rzecz środowiska lokalnego. Pani Anna nie odmawia pomocy młodym, którzy chcą rozpocząć przygodę z pszczołami, dzieli się z nimi swoją wiedzą i czasem.

Finał konkursu PSZCZELARZ ROKU odbył się 15 października 2020 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kandydatów do konkursu zgłaszają regionalne związki pszczelarskie, organizacje pszczelarzy i organizacje rolnicze. Pani Anna została wytypowana jako jeden z wielu przedstawicieli pszczelarzy województwa lubelskiego przez Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie Piotra Różyckiego.

A co mówi o sobie Pani Anna?

„Pszczelarzem jestem od 20 lat. Zaczynałam od kilku, dziś mam zarejestrowanych ok. 70 rodzin pszczelich. Obecnie to mój sposób na życie, połączony z pasją. Pracy jest dużo, ale przynosi ona efekty, klienci zadowoleni są z mojego miodu, wracają co roku. To najlepsza reklama. Dla mnie to wyróżnienie jest ogromną radością i dowodem na to, że ten trud został doceniony. Tym bardziej, że otrzymałam nagrodę w zupełnie nowej kategorii, po raz pierwszy bowiem została przyznana nagroda dla pszczelarza współpracującego z rolnikiem.

Z zawodu jestem technikiem ogrodnikiem, a od 7 lat również technikiem pszczelarzem.
Te dwie pasje pięknie się łączą w mojej pracy. Znajomość roślin, ich uprawa, właściwości i praca
z pszczołami to idealne połączenie. Rolnik, z którym podjęłam współpracę, również jest tego świadomy. Mamy np. wspólny projekt wysiewu gryki, która staje się coraz rzadszą uprawą.”.

Laureatce składamy serdeczne gratulacje, a zarazem podziękowania, że w tak szlachetny sposób reprezentuje i promuje gminę Czemierniki.